Reply
Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Registered User bbuk2018's Avatar
    Join Date: Jan 2018
    Age: 50
    Posts: 18
    Rep Power: 0
    bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10)
    bbuk2018 is offline

    Nutrition costs per week/month

    Hi all. I used to do weightlifting but stopped for various reasons. Then I took a break from the gym altogether. Since the summer of this year I have just been doing cardio solely. For pretty much all year i have been in debt and recently paid off all my debts 😊. Now I'm wondering whether to go back to a weight-lifting routine as I want to save money. However, I realize that doing weight-lifting is not cheap due to the high protein-diet. Could any one please give me a rough idea of how much you spend on food-shopping/supplements for your protein etc per week so that I can see if its worth me going back to weight-lifting or just sticking to cardio and saving up instead. If it helps I am male, 32yrs, 183cm and 75kgs. thanks
    Reply With Quote

  2. #2
    pay the iron price SuffolkPunch's Avatar
    Join Date: Jan 2007
    Location: Suffolk, United Kingdom (Great Britain)
    Posts: 48,372
    Rep Power: 1258880
    SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz
    SuffolkPunch is offline
    It should cost almost exactly the same as you spend on food now. You could argue that additional protein is a little more expensive than other foods - but there are cheap ways of getting protein. I think you could take any average diet and add extra protein without changing the cost that much.

    Same with calories - for mass gain you might need to be 300 calories over maintenance each day - so a little extra food. But if the extra came from bread and butter then you aren't going to be spending much more are you?
    Reply With Quote

  3. #3
    Registered User bbuk2018's Avatar
    Join Date: Jan 2018
    Age: 50
    Posts: 18
    Rep Power: 0
    bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10) bbuk2018 has a little shameless behaviour in the past. (-10)
    bbuk2018 is offline
    Originally Posted by SuffolkPunch View Post
    It should cost almost exactly the same as you spend on food now. You could argue that additional protein is a little more expensive than other foods - but there are cheap ways of getting protein. I think you could take any average diet and add extra protein without changing the cost that much.

    Same with calories - for mass gain you might need to be 300 calories over maintenance each day - so a little extra food. But if the extra came from bread and butter then you aren't going to be spending much more are you?
    True. Its just that last time i did it i was buyiny protein shake etc and the costs were quickly adding up
    Reply With Quote

  4. #4
    pay the iron price SuffolkPunch's Avatar
    Join Date: Jan 2007
    Location: Suffolk, United Kingdom (Great Britain)
    Posts: 48,372
    Rep Power: 1258880
    SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz SuffolkPunch has the mod powerz
    SuffolkPunch is offline
    There are always ways of cutting costs. Eat less preprepared food, make stews in a slow cooker using chuck steak. Buy chicken breasts and thighs in bulk for the freezer, get beans, chickpeas, lentils, milk, eggs.
    Reply With Quote

  5. #5
    Verified Aesthetic rhadam's Avatar
    Join Date: Mar 2009
    Posts: 37,991
    Rep Power: 301512
    rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) rhadam has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000)
    rhadam is offline
    Originally Posted by bbuk2018 View Post
    True. Its just that last time i did it i was buyiny protein shake etc and the costs were quickly adding up
    Whey protein is one of the cheapest forms of protein.
    USAF
    LEO

    Operation Inherent Resolve ~ 2019
    Reply With Quote

  6. #6
    I love my power hour MrCarrot's Avatar
    Join Date: Jun 2008
    Age: 39
    Posts: 1,152
    Rep Power: 3981
    MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500) MrCarrot is a glorious beacon of knowledge. (+2500)
    MrCarrot is offline
    Originally Posted by bbuk2018 View Post
    Hi all. I used to do weightlifting but stopped for various reasons. Then I took a break from the gym altogether. Since the summer of this year I have just been doing cardio solely. For pretty much all year i have been in debt and recently paid off all my debts . Now I'm wondering whether to go back to a weight-lifting routine as I want to save money. However, I realize that doing weight-lifting is not cheap due to the high protein-diet. Could any one please give me a rough idea of how much you spend on food-shopping/supplements for your protein etc per week so that I can see if its worth me going back to weight-lifting or just sticking to cardio and saving up instead. If it helps I am male, 32yrs, 183cm and 75kgs. thanks
    When I had a 10 year break from lifting, I have to admit this is one of the reasons I prolonged not getting back into it. Basically the effort of thinking what to eat and when to eat it, and also the cost.

    I'm afraid I haven't calculated what I now spend on food, but it does seem like I'm constantly at the supermarket buying eggs, yoghurt, chicken and fruit. Some foods, like oats for example, are as cheap as they come. But others like strawberries and chicken are quite expensive. Not that you have to eat strawberries and chicken, but I do.

    On the plus side, previously I was probably visiting McDonalds twice a week and having a Chinese takeaway once a week. Coupled with the fact that when I ate takeaway the rest of my family did too, that was pretty damn expensive and the additional cost of "healthy" food is possibly mitigated by having far less takeaways.
    Reply With Quote

  7. #7
    GeNeTiX fOr TeRrOr Paulie1986's Avatar
    Join Date: Sep 2009
    Location: Haverfordwest, Wales, United Kingdom (Great Britain)
    Age: 33
    Posts: 872
    Rep Power: 2105
    Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000) Paulie1986 is just really nice. (+1000)
    Paulie1986 is offline
    I usually just buy cheap branded natural yoghurt for 45p and it has 20g of protein. Eggs and tuna are usually cheap as well as frozen meat. Get a cheap grill and some spicy sauce and away you go.
    I have a good joke about water retention. But I'm going to hold onto it for now.

    I'm not an elevator, but I certainly do lift.

    Going to the gym? Ha, it's just a weights of time.

    Steroids and ass. They certainly go well together.

    I'm the BB king..of puns. I train my back using only fish. I love my macker-rows.
    Reply With Quote

  8. #8
    GOT LEGS? 1MANU's Avatar
    Join Date: Jun 2019
    Posts: 573
    Rep Power: 8786
    1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000) 1MANU is a name known to all. (+5000)
    1MANU is online now
    $20 a week for entire grocery:

    https://www.youtube.com/watch?v=_tMzPIdEJFg

    $50 a week for entire grocery:

    https://www.youtube.com/watch?v=RM2uYFOr3hs
    Strong Mind + Strong Body = UNSTOPPABLE
    Reply With Quote

  9. #9
    Registered User andy0w's Avatar
    Join Date: Feb 2019
    Age: 50
    Posts: 1,504
    Rep Power: 0
    andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) andy0w is the lowest scum of the boards. (Worst Rank)
    andy0w is offline
    About £350 per month for two, including restaurants and pubs.

    Healthy eating would be less.
    Cycling, walking, swimming.
    No car.
    Reply With Quote

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
www.000webhost.com